Listopad 2016

Bathory - Filmová recenze

28. listopadu 2016 v 20:12 | Marionete |  Recenze
Výsledek obrázku pro bathory film

Původ: Slovensko, Česko, Maďarsko..
Režie: Juraj Jakubisko
Žánr: Historický, Drama, Životopisný
Hodnocení: 5/5

Popis: Mimořádná osobnost Alžběty Báthoryové zaměstnává historiky už po staletí. Ještě dnes, bezmála čtyři sta let po její smrti se pohledy na její život a vinu rozcházejí. V Guinessově knize rekordů je uváděna jako největší vražedkyně v dějinách lidstva. Po přečtení publikovaných děl a prostudování historických materiálů jsem dospěl k odlišnému závěru. Podle mne byla tato renesanční, inteligentní a vzdělaná žena obětí těch, kteří prahli po jejím majetku. Film je příběhem o Alžbětě a její nenaplněné lásce k slavnému italskému malíři Caravaggiovi, o manželském poutu nejmocnějších uherských rodů Báthory a Nádašdy a o intrikách palatína Juraje Thurza. Věrně se držím všech historických údajů a známých faktů, ovšem do zaplňování bílých míst historie jsem zapojil svoji fantazii. (Juraj Jakubisko)

Můj názor: Skvělý film z továrny pana mistra Jakubiska. Po tomto filmu jsem nemohla nadšením ani dýchat. Bathory mi je svojí osobností nějak sympatická a řekla bych, že jsme si v morbidnosti a vášni pro vládu podobné. Film je na Slovenské poměrny opravdu povedený jak kamerově, tak dějově. Určitě musím dát 5/5!

Christmas DIY 2016

28. listopadu 2016 v 20:07 | Marionete |  DIY


Winter TAG 2016

28. listopadu 2016 v 20:00 | Marionete |  Zajímavosti
light, christmas, and winter image

1) Oblíbený zimní lak na nehty?
Nejspíš vínově červený a matný.


2) Oblíbený zimní produkt na rty?
Nejradši mám červenou rtěnku od Dermacolu.


3)Nejvíce nošení zimní oblečení
Samozřejmě všechny možné světry!


4) Oblíbený zimní doplněk?
Čepička nebo klobouček.


5) Oblíbená zimní vůně / svíčka?
Skořice a jablko


6) Oblíbený zimní nápoj?
Kakao s marshmallows!


7) Nejoblíbenější vánoční film?
Grinch a Pelíšky jsou klasika


8) Nejoblíbenější vánoční písnička?
Mariah Carey - All I Want For Christmas Is You


9) Oblíbené vánoční jídlo/cukrovinka?
Perníčky a vanilkové rohlíčky


10) Oblíbená vánoční dekorace v letošním roce?
Vločky mě tento rok strašně berou na čemkoli.


11) Co je v horní části seznamu na Vánoce?
Knížky, lístky na Rammsteiny a bylinky na čarování


12) Plány na prázdniny v letošním roce?
Užívání si s rodinou, papání a válení se!


13) Vánoční wish list (seznam přání)?
Ten je přísně tajný..


Christmas Inspiration

28. listopadu 2016 v 19:44 | Marionete |  Inspirace
christmassnow

Vánoce v Japonsku

28. listopadu 2016 v 19:39 | Marionete |  Japonsko
Související obrázek

Vzhledem k tomu že křesťanů je v Japonsku naprosté minimum, zřejmě tušíte, že oslava Vánoc je zde brána spíše z komerčního hlediska. Obdobně jako u mnoha dalších západních zvyklostí, přebrali Japonci i v tomto případě část těchto oslav. Konkrétně se na ostrovní půdě ujalo posílání Vánočních přáníček a dávání dárků.

Japonci, stejně jako my, považují za hlavní Vánoční den 24.12. Evropané a Američané ale bývají často zmateni z toho, že oslava je pojata ve velice rozdílném stylu. U nás se k Vánoční atmosféře váže rodinná večeře v teple domácího krbu a snaha dát ty nejlepší dárky dětem. Obyvatelé ostrovů namísto toho berou Vánoce spíše romanticky. Jak to vypadá? Standardem je to, že mladé páry tráví Štědrý večer společně, procházejí se nádherně osvícenými ulicemi, zajdou si na společnou večeři a předají si dárky. Nezúčastněnému pozorovateli by to mohlo připomínat spíše oslavy dne svatého Valentýna.

Nejpřekvapivějším bodem Vánočním oslav je ale to, že japonskou tradicí je zajít si na štědrovečerní večeři do fast foodu. Na slavnostní tabuli totiž nečekejte ani krocana, ani kapra. V Japonsku je za tradiční Vánoční jídlo považováno smažené kuře. Nutno podotknout, že zlí jazykové tvrdí, že je to kvůli masivní reklamní kampani řetězce KFC.

Nigiri, Temaki a Sushi

28. listopadu 2016 v 19:26 | Marionete |  Japonsko
Výsledek obrázku pro nigiri

Nigiri je prsty vytvarovaný váleček z rýže, ozdoben druhem nakrájené syrové ryby, avokádem nebo vejcem. Podává se s marinovaným zázvorem a sojovou omáčkou s wasabi. Někdo křen wasabi přimo smíchává se sojovou omáčkou, doporučujeme každé zvlášť. Naučíte se tak krásně kombinovat chutě dle přání.

TOMMY CASH

17. listopadu 2016 v 11:51 | Marionete |  Hudba
Výsledek obrázku pro tommy cash

Bizarní estonský rapper se v hledáčku objevil poprvé už před 3 lety, když skóroval v domácích výročních cenách, ale teprve v roce 2015 vzal útokem internet i evropskou hiphopovou scénu singly ProRapSuperstar a Leave Me Alone. Letos v létě shodil zatím svojí největší bombu, track Winaloto i s pořádně nervním klipem, který za první týden nasbíral skoro 2 miliony zhlédnutí. Místo v Lamborghini jezdí radši na koni, na tři pruhy a Big Mac nedá nedopustit a jeho trademark tvoří nezaměnitelné vzory peršanu. Rodák z Tallinnu, který si říká Tommy Cash, opravdu není jen dalším rapperem z Východního bloku. S muzikou začal podle vlastních slov 25. listopadu 2011. Počáteční silnou inspiraci Kanye Westem a dalšími rapovými ikonami ale poměrně rychle přetavil do svérázného mixu trapu a elektroniky, který se i díky ironickým textům a nezaměnitelné ost-angličtině zatížené silným pobaltským přízvukem vymyká všem známým konceptům. V roce 2013 mu tenhle přístup na Estonian Hip-Hop Awards vynesl cenu pro nejlepšího nováčka roku. O rok později pak vychází dlouhohrající debut Euroz Dollaz Yeniz, jehož vydání provázejí excentrické videoklipy plné praštěných outfitů à la Borat a kontroverzních záběrů z díry jménem Východní Evropa, které se okamžitě stávají hitem sociálních sítí.
Jak jsem ji poznal.. / Krátká povídka

17. listopadu 2016 v 11:36 | Marionete |  Mé výtvory
coffee and man image

Milé děti, rád bych vám povyprávěl, jak jsem potkal najúžasnější ženu na světě.
Jednoho deštivého večera jsem se procházel po ulicích našeho města. Bylo pořádně chladno a tak jsem se rozhodl zajít do blízské kavárny, na šálek horké kávy. Usadil jsem se k jendomu stolu u okna s dvěma místy. Sundal jsem si vlhký klobouk od deště a objednal si. Jak jsem tak usrkával ze své kávy, stále mě deprimoval pohled na prázdné místo naproti mě. Jakoby ten stůl byl moje srdce. Z poloviny naplněné. Už jsem byl tak dlouho sám, že jsem na dtím přestal uvažovat. Ta smutná chvíle ale byla deprimující. Jak jsem se tak utápěl v hořkosti svého smutku, najendou se otevřely dvěře od kavárny a do nich z deštivého počasí vstoupila žena. Vše jakoby se najendou zpomalilo. Sundala si kapuci a pročechrala si své mokré vlasy.
Její tvář snad patřila andělovi. Měla krásné pronikavé modré oči a růžové plné rty. Díval jsem se na ní, jak na zázrak. Byla tak mladá a zářila z ní jakási energie, která mě naprosto uchvátila. Najednou se mi čas zase zrychlil a řekl jsem si, že tu ženu chci poznat.
Zastavila se u baru a něco si objednávala, s velice ustaraným výrazem. Otočila se s hrnkem v ruce a zjistila, že jediné volné místo je vedle mě. Osud mi snad nemohl víc přát! Z překvapeného výrazu se jí tvář změnila na úsměv. Přistoupila k mému stolu, a zeptala se, jestli je tam volno. S úsměvem jsem přikývl. Usadila se a oba jsme se zahleděli do očí.
"Proč je tu tak krásná mladá dáma sama?" optal jsem se.
"Na to samé bych se mohla zeptat já vás, mladý pane." usmála se.
"Možná , že jsem až moc zklamaný ze života a lidí." odpověděl jsem.
"Hah nepovídejte... o tomhle bych já mohla také vyprávět." zadívala se smutně.
"Copak?"
"Víte, já tu úplně sama nejsem. Někdo malý tu se mnou ještě je. Ale teprve 3 měsíce. Narodí se ale bez tatínka." říká chladně.
"To mě moc mrzí ale myslím, že bych tak krásné slečně mohl pomoci...."

Kyvadlo

13. listopadu 2016 v 13:32 | Marionete |  Čarodějnictví
Výsledek obrázku pro pendulum tumblr

Kyvadlo se používá jako pomocník při získání odpovědí na dané otázky. V běžném životě však není většinou potřeba. Buď nebudete mít potřebu odpovědí, nebo je někdo ve Vašem okolí, kdo Vám odpovědět umí. Teprve v případě, že se nic tkového nekoná, pak se kyvadlo dostává do popředí zájmu. Časem však člověk začne odpovědi znát dříve, než se projeví kyvadlo. Pak už je zase opět čas na odložení kyvadla, neboť se stává zastaralým nástrojem, jehož využití již není tak velké.

Význam kyvadla je mnohdy velmi přeceňován, ve většině případech se používání kyvadla jedná pouze o přechodné období, kdy člověk touží po komunikaci s někým neznámým, ale nadpozemským. Je to vlastně vyústění touhy patřit někam, cítit možnost návratu do míst, které jsou prolnuty bezpečím a láskou, do míst, kde není třeba prožívat trápení či strasti života. Co to vlastně kyvadlo je? Je to cokoliv, co dokáže dostatečně jemně reagovat na každý sebemenší pohyb ruky. Je to něco, co nám dokáže odpovědi zobrazit formou pohybové energie. Kyvadlo je pouhý nástroj. Když člověk používá nějaký nástroj, pak časem opět začne toužit po jiném, kvalitnějším, rychlejším, které pro něj bude mít větší přínos. Kyvadlu je nutno pokládat jednoznačné otázky, na které je jednoznačná odpověď. Příklad chybně položené otázky je "Mám přijmout práci v dolech nebo v hutích?". V tomto případě rozložte otázku na dvě samostatné a doporučuji i třetí otázku "Mám hledat třetí variantu zaměstnání?".

Whiplash - Filmová recenze

13. listopadu 2016 v 13:30 | Marionete |  Recenze
Výsledek obrázku pro whiplash

Rok vydání: 2014
Žánr: hudební, drama, filozofické
Hodnocení: 10/10

Popis: Andrew Neiman je devatenáctiletý jazzový bubeník, který sní o slávě, ale není si jistý tím, zda se jeho sny někdy naplní. Pronásledovaný neúspěšnou spisovatelskou kariérou svého otce je rozhodnutý vystoupat až na samotný vrchol nejprestižnější hudební konzervatoře. Jednoho večera na Andrewa, který právě cvičí na bicí, narazí Terence Fletcher, dirigent, proslavený svým učitelským talentem ve stejné míře jako svými nemilosrdnými praktikami. Ačkoliv si spolu toho večera příliš mnoho nesdělí, probudí Fletcher v Andrewovi touhu dosáhnout svého cíle. K Andrewovu překvapení dalšího dne Fletcher požádá o to, aby byl Andrew přidělen k jeho kapele. Tento jediný čin mladíkovi navždy změní život. Zpočátku je Andrew nucen fungovat pouze jako "záskok" a otáčet partituru hlavnímu bubeníkovi. Ale na příští soutěži, které se kapela účastní, hlavní bubeník řízením osudu či něčím přičiněním ztratí svou partituru. Andrew, který zná celý part nazpaměť, dostane šanci hrát. Ačkoliv se tímto činem odcizí ostatním hudebníkům, kapela soutěž nicméně vyhraje a Andrew má šanci stát se Fletcherovým novým oblíbencem.

Můj názor: Naprosto skvělý hudbní film, který je ale tvrdší, než by se mohlo zdát. Whiplash je trochu i filozofické dílo o tom, na čem vážně záleží. A že naši největší nepřátelé, jsou naši učitelé. Já osobně, bych takový nátlak jako pociťoval Andrew nezvládla a raději bych si mimo školu založila svoji skupinu. Ale najednu stranu chápu tu oddanost hudbě. Terence je ale hrozný idiot a jako učitele bych ho vážně nechtěla!