Yves Saint Laurent - Křehký francouzský milovník luxusu

13. února 2018 v 13:20 | Marionete |  Módní návrháři
Výsledek obrázku pro Yves Saint Laurent

Yves Saint-Laurent celým jménem Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent (1. srpna 1936 - 1. června 2008) byl jedním z nejvlivnějších francouzských i světových modních návrhářů 20. století. Během své více než čtyřicetileté kariéry tvořil a měnil trendy v módě. Jeho značka YSL se stala symbolem kreativity a luxusu.

Saint Laurent se narodil v rodině ředitele pojišťovací společnosti a jeho manželky Lucienne Mathieu, kteří se přistěhovali do severní Afriky během Francouzsko-pruské války. Kvůli své křehkosti a jemnosti (a homosexualitě) neměl šťastné dětství, protože jej děti ve škole často šikanovaly.


Výsledek obrázku pro Yves Saint Laurent child

Jako sedmnáctiletý odešel do Paříže, kde se stal spolupracovníkem Christiana Diora. Tato spolupráce vedla k nejkreativnějšímu a nejúspěšnějšímu spojení v historii módy. Saint Laurent patřil k nejlepším návrhářům v Diorově módním domě. V

V roce 1961 vytvořil svou první kolekci pod vlastní značkou YSL. Nový módní dům založil spolu se svým tehdejším partnerem Pierrem Bergém. Výsledky byly úžasné: trapézové šaty inspirované abstraktními obrazy holandského malíře Pieta Mondriana a pop artovými serigrafiemi Andyho Warhola. Začal s navrhováním unisexového oblečení a přenášením mužských prvků do ženské módy, jakými jsou sako a nohavice. Vynalezl dámský kostým s nohavicemi a rovněž vytvořil ženskou verzi pánského smokingu pro svou kolekci z roku 1965, kterou nazval Le Smoking.

Související obrázek

Navzdory uznání a světové slávě nevedl Saint Laurent šťastný život. Byl plachý samotář a měl pouze málo dobrých přátel. Během svého života prožil několik nervových zhroucení, trpěl depresemi, měl problémy s alkoholem i drogami. Jeho múzou i přítelkyní byla herečka Catherine Deneuve. Yves Saint Laurent nikdy nebyl dobrým obchodníkem, zato byl však dobrým umělcem. To však způsobilo, že se jeho módní dům dostal v polovině 90. let do ztráty. V roce 1993 koupila farmaceutická filma Sanofi společnost Yves Saint Laurent přibližně za 600 milionů amerických dolarů.

Výsledek obrázku pro Yves Saint Laurent clothes

Výsledek obrázku pro Yves Saint Laurent clothes
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.