Japonsko

KOČIČÍ PŘEDNOSTA STANICE TAMA

22. dubna 2017 v 21:37 | Marionete
Výsledek obrázku pro tama cat

Tato kočičí dáma se narodila 29. dubna 1999 a vyrostla ve skupině toulavých koček v blízkosti nádraží. Cestující ji pravidelně krmili a spolu s nimi se o ni staral i vedoucí stanice Toshiko Koyama. V roce 2004 byla stanice skoro zrušena kvůli finančním problémům. Koyama však přijal kočku, která dostala jméno Tama, do služeb společnosti. Nakonec vše dobře dopadlo a nádraží lidem zůstalo. V roce 2007 byla Tama povýšena a oficiálně jmenována přednostou stanice. Její hlavní povinností bylo zdravit cestující a hrdě nosit nádražáckou čepici. Jako plat dostávala vybrané kočičí jídlo. Vlastně to byla jediná "žena" ve vedoucím postavení na místní stanici. Díky chlupaté paní přednostce se počet cestujících zvedl během několika měsíců o 17%, takže vlastně stanici opravdu zachránila. Není divu, když takový unikát nikde jinde nemají. Lidé chodili na nádraží s nadšením a nadějí, že Tamu zahlédnou a pozdraví. Popularita kočičí dámy se ukazujovala i na vzhledu stanice a vybavení. Najdete tu stánky plné suvenýrů, tři tématické vlaky a dokonce zákusky s obrázkem Tamy. Kde by jste Tamu přes den našli? Měla vlastní kancelář a její pracovní doba byla od 10 - 16 hodin. Pracovala i o víkendech a v průběhu let měla i asistenty. Jeden z nich se jmenuje Chibi a narodil se v roce 2000. Měla i učně jménem Nitama. Ten přebíral ty nejnáročnější úkoly - být roztomilý a spaní.

V pondělí 22. června 2015 se však odebrala do kočičího ráje. Tama, populární kočka, která pomohla zachránit stanici, která byla kvůli finančním problémům málem zrušena, zemřela 22. června v úctyhodném věku 16 let. Byla již nějakou dobu nemocná, trpěla rýmou a musela být také přijata na veterinární kliniku. Nakonec jí selhalo srdce a ona se odebrala do kočičího ráje. RIP

MOCHI - KLASICKÁ JAPONSKÁ SLADKOST

16. února 2017 v 18:26 | Marionete
Výsledek obrázku pro mochi

Moči jsou japonské koláčky z rýžové pasty. Jde o tradiční pokrm při oslavách japonského nového roku, podávají se však celoročně. Moči slouží i jako výchozí surovina pro řadu dalších jídel, velice oblíbené jsou také například moči plněné zmrzlinou. Obřadná příprava koláčků se nazývá močicuki - spočívá v uvaření lepivé rýže, jejím roztlučení na pastu v tradičních moždířích usu a následném tvarování. Moči se samozřejmě často vyrábí průmyslově. Zajímavostí je, že se každoročně při konzumaci moči při oslavách nového roku udusí mnoho japonských důchodců.

Matcha Tea

13. února 2017 v 18:18 | Marionete
Výsledek obrázku pro matcha

Matcha je japonský mletý čaj zpravidla vytvořený ze speciálního zeleného čaje. Čaje patří mezi nejstarší odrůdy zastiňovaných japonských zelených čajů, které se tradičně, více než 800 let, používají při zenových buddhistických ceremoniích. Matcha - rozemletá na žulových mlecích kamenech na jemný žlutozelený prášek - se našlehá s vodou, aby vznikl jedinečný, krásný nápoj s bohatou chutí a vůní. Dnes se matcha používá také jako surovina do výrobků s příchutí zeleného čaje, včetně zmrzliny, italské zmrzliny, nealkoholických ovocných nápojů, latté a čokolád.

Na rozdíl od běžných listů zeleného čaje, které se po vyluhování vyhazují, listy matchy se našlehají s vodou a konzumují se. Pitím čaje matcha dochází ke konzumaci antioxidantů ze zeleného čaje, vitamínů, minerálů a vlákniny ve vyšší koncentraci. Matcha také obsahuje velké množství L-theaninů - jedinečných přírodních aminokyselin, které se vyskytují téměř výlučně v zeleném čaji - a také teofylinu, který má podobné účinky jako kofein. Má se za to, že tyto látky společně pomáhají udržovat vyšší duševní jasnost a energii.

Jigokudani - Park plný opic!

28. ledna 2017 v 17:14 | Marionete
Výsledek obrázku pro jigokudani monkey park

Opičky využívají krásný Jigokudani Monkey Park v severním Naganu. Někteří lidé těmto opicím, makakům, přezdívají sněžné opice. Ty se přes léto vyskytují na jiném místě, ovšem od roku 1963 navštěvují horké prameny hned, jakmile se ochladí. A v lázní se pak rochní, protahují se, skáčou do ní a možná i pořádají opičí plavecké závody. Jejich blažené výrazy mluví za vše. My jim můžeme snad jen tiše závidět!

Kinkakudži - Krásný japonský chrám

28. ledna 2017 v 17:06 | Marionete
Výsledek obrázku pro kinkakudži

Kinkakudži je běžné označení pro Rokuondži chrám v Kjótu, Japonsko. Budova byla původně postavena v roce 1397 a měla sloužit jako obydlí pro rezignovavšího šóguna Ašikaga Jošimicua. Jeho syn přeměnil budovu v buddhistický chrám patřící zenové sektě Rinzai. Chrám byl několikrát vypálen během války Ónin. Nejznámější součástí chrámu je Zlatý pavilon ležící v chrámových zahradách. Pavilon je dvoupatrová budova, jejíž přízemí je zbudováno v aristokratickém stylu šinden-zukuri, první patro ve stylu buke-zukuri a druhé patro je čistě zenová architektura. První a druhé patro je zcela pokryto tenkými plátky čistého zlata, což značně zvyšuje hodnotu stavby.

Ve Zlatém pavilonu jsou také uchovávány části ostatků Buddhy. Na střeše pavilonu je zlatý fengchuang neboli "čínský fénix". V roce 1950 byl chrám podpálen psychicky nemocným mnichem. Tato událost inspirovala v roce 1956 Jukio Mišimu k napsání knihy Zlatý pavilon. Současná stavba je dokonalou replikou z roku 1955. Kinkakudži bylo v roce 1994, spolu s dalšími památkami v okolí Kjóta, zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO pod společným názvem Památky starobylého Kjóta.

Wasabi nebo-li Japonský křen

21. ledna 2017 v 22:33 | Marionete
Výsledek obrázku pro wasabi

Wasabi (japonský křen) je rostlina z čeledi brukvovitých, u nás je známý zejména v souvislosti se sushi nebo pikantními praženými oříšky. Samotné wasabi chutná hořce, lehce pálivě a skvěle doplňuje chuť jemně nakyslé sushi rýže. Křen a wasabi jsou dvě rozdílné rostliny. Chemické složky, které jsou zodpovědné za štiplavou chuť, jsou ale u obou rostlin stejné. Křen je jeden a půl krát pikantnější, proto se přidává jako aromatická dochucující složka do různých produktů.

Čerstvě strouhaný kořen má jasně zelenou barvu, lepkavou texturu, čerstvou vůni a štiplavou chuť. Japonci konzumují kromě kořene i stonky, listy a květ této rostliny. Stonky a listy, které bývají nakládané a nasekané, jsou používány hlavně jako příloha k zelenině a polévkám. Japonský křen dokáže eliminovat různé mikroorganismy a bakterie, které jsou velmi časté na tepelně neupravených syrových mořských plodech, proto je již tradičně spojen s přípravou sushi. V historii sloužilo wasabi i jako platidlo daní.

Harajuku styl

21. ledna 2017 v 22:30 | Marionete
Výsledek obrázku pro harajuku

Harajuku je název pro oblast kolem nádraží Harajuku na Yamanote Line okrsku Shibuya v Tokiu, Japonsko. Každou neděli mladí lidé oblečení v různých stylech, včetně gothic lolita, visual kei, decora či cosplayeři, tráví den v Harajuku společnosti. Módní styly těchto mladých lidí jen zřídka odpovídají jednomu konkrétnímu stylu a jsou obvykle sestaveny z mnoha různých stylů. Většina mladých lidí se shromažďuje na mostě Jingu, což je most pro pěší, který spojuje Harajuku se sousední oblastí Shrine Meiji.

Harajuku je také hlavní město světa módy, proslulé svou jedinečnou pouliční módou. Pouliční harajuku styl je podporován v japonských a mezinárodních publikacích jako Kera, Tune, Gothic & Lolita Bible a Fruits. Mnoho prominentních návrhářů a módních tvořitelů vzniklo z Harajuku a začlenilo se do módy po celém světě. Harajuku je i název velké nákupní čtvrti, která zahrnuje mezinárodní značky, vlastní značky a obchody, které prodávají oblečení finančně dostupné pro mladé lidi.

Vánoce v Japonsku

28. listopadu 2016 v 19:39 | Marionete
Související obrázek

Vzhledem k tomu že křesťanů je v Japonsku naprosté minimum, zřejmě tušíte, že oslava Vánoc je zde brána spíše z komerčního hlediska. Obdobně jako u mnoha dalších západních zvyklostí, přebrali Japonci i v tomto případě část těchto oslav. Konkrétně se na ostrovní půdě ujalo posílání Vánočních přáníček a dávání dárků.

Japonci, stejně jako my, považují za hlavní Vánoční den 24.12. Evropané a Američané ale bývají často zmateni z toho, že oslava je pojata ve velice rozdílném stylu. U nás se k Vánoční atmosféře váže rodinná večeře v teple domácího krbu a snaha dát ty nejlepší dárky dětem. Obyvatelé ostrovů namísto toho berou Vánoce spíše romanticky. Jak to vypadá? Standardem je to, že mladé páry tráví Štědrý večer společně, procházejí se nádherně osvícenými ulicemi, zajdou si na společnou večeři a předají si dárky. Nezúčastněnému pozorovateli by to mohlo připomínat spíše oslavy dne svatého Valentýna.

Nejpřekvapivějším bodem Vánočním oslav je ale to, že japonskou tradicí je zajít si na štědrovečerní večeři do fast foodu. Na slavnostní tabuli totiž nečekejte ani krocana, ani kapra. V Japonsku je za tradiční Vánoční jídlo považováno smažené kuře. Nutno podotknout, že zlí jazykové tvrdí, že je to kvůli masivní reklamní kampani řetězce KFC.

Nigiri, Temaki a Sushi

28. listopadu 2016 v 19:26 | Marionete
Výsledek obrázku pro nigiri

Nigiri je prsty vytvarovaný váleček z rýže, ozdoben druhem nakrájené syrové ryby, avokádem nebo vejcem. Podává se s marinovaným zázvorem a sojovou omáčkou s wasabi. Někdo křen wasabi přimo smíchává se sojovou omáčkou, doporučujeme každé zvlášť. Naučíte se tak krásně kombinovat chutě dle přání.

Jak vypadá Podzim v Japonsku?

4. října 2016 v 17:06 | Marionete
Výsledek obrázku pro japan autumn

ZÁŘÍ: Září je ješte stále teplým měsícem a díky srpnovým větrům je obloha pročištěna a proto jde v září nejkrásněji vidět měsíc v úplňku. To je doprovázeno tsukimi, neboli "dívání se na měsíc". Nekochá se jen měsícem, ale i horou Fuji, která je opředena mnoha legendami. Původní význam slova fuji, prý znamenal nesmrtelnost. Statní svátky jsou v září dva. Jeden 15.září, Den úcty ke stáří. Slouží jako vzpomínka k ustavení zákona o sociálním zabezpečení ve stáří a druhým je 23.září Den podzimní rovnodenosti.


ŘÍJEN: Měsíc svateb a tělovýchovných slavností, k památce tokijských OH z roku 1964. Nejvíce pěstovaným sportem mezi školní mládeží je baseball, teprve v poslední době se jím pomalu stává i fotbal. Pro muže ve firmách je to pak golf. Trénují tak na městkých hřištích a občas zajednou i do volné přírody, no opravdu jen občas, neb je to sport dosti finančně náročný. Tradiční japonský sport sumo, je pak spíš podívanou než sportem, který by provozoval každý. V říjnu se také začíná sklízet významná japonská plodina, rýže. Sklízí je kombajny, které činí výnos asi 4,5 - 5 tun. Japonsko sice dováží rýži z Ameriky nebo Thajska, ale japosnká rýže, vypěstovaná v přímo v Japonsku, je jedině ta pravá.


LISTOPAD: Měsíc kultury, už jen proto, že stástní svátek 3.listopadu je Dnem kultury. Vynikající umělci získávají ocenění, pořádají se výstavy. Tyto výstavy jsou obyvykle v nejvyšších patrech obchodních domů, nemají dlouhou dobu trvání, ale doprovází je obrovská reklamní kampaň. Tradičním svátkem je pak shichigosan, doslova to znamená 7, 5, 3. Jde o svátek 3, 7 letých děvčátek a 5 letých chlapců. Děvčátka jsou nastrojeny do krásných malých kimonek a rodiče je vodí do místních svatyň prosit za zdravý vývoj. Při této příležitosti dostávají děti "bonbony na tisíc let", chitose ame. Ne že by měly tak dlouho vydržet, ale symbolizují dlouhověkost.
 
 

Reklama