Módní návrháři

Yves Saint Laurent - Křehký francouzský milovník luxusu

13. února 2018 v 13:20 | Marionete
Výsledek obrázku pro Yves Saint Laurent

Yves Saint-Laurent celým jménem Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent (1. srpna 1936 - 1. června 2008) byl jedním z nejvlivnějších francouzských i světových modních návrhářů 20. století. Během své více než čtyřicetileté kariéry tvořil a měnil trendy v módě. Jeho značka YSL se stala symbolem kreativity a luxusu.

Saint Laurent se narodil v rodině ředitele pojišťovací společnosti a jeho manželky Lucienne Mathieu, kteří se přistěhovali do severní Afriky během Francouzsko-pruské války. Kvůli své křehkosti a jemnosti (a homosexualitě) neměl šťastné dětství, protože jej děti ve škole často šikanovaly.

KARL LAGERFELD - MÓDNÍ IKONA S UPŘÍMNÝMI NÁZORY

16. února 2017 v 18:34 | Marionete
Výsledek obrázku pro Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld, rodným jménem Karl Otto Lagerfeldt je jeden z nejuznávanějších a nejvlivnějších světových módních návrhářů druhé poloviny 20. století. Narodil se v roce 1933 v německém Hamburku jako jediné dítě Otto a Elizabethy Lagerfeldtových. Jeho otec pocházel ze švédské rodiny působící v investičním bankovnictví a vlastní jmění vydělal, když začal v Německu vyrábět kondenzované mléko. Karl se narodil deset let po jejich sňatku, když bylo Elizabeth 42 a Christianovi 60 let.

Proslavil se jako nezávislý tvůrce, který spolupracoval s mnoha módními značkami, včetně Chloé, Fendi a Chanelu. Na počátku 80. let vytvořil vlastní značku Lagerfeld, která se zaměřila na produkci parfémů a kolekčního oblečení. Významnou roli sehrála i jeho spolupráce se známými umělci. V roce 1982 začal pracovat jako hlavní návrhář firmy Chanel a tuto práci dělá dodnes. Neztrácí však nic na své kontroverznosti. Na začátku 90. let 20. století oslovil několik striptérek a bývalou italskou hvězdu filmů pro dospělé, Moanu Pozzi, aby se jako modelky zúčastnily přehlídky jeho černobílé kolekce, což zapříčinilo, že Anna Wintour, americká šéfredaktorka časopisu Vogue, během této přehlídky vstala a odešla. V roce 2004 navrhl některé modely pro celosvětovou koncertní šňůru Madonny, podobně pak spolupracoval i na modelech pro koncertní tour Showgirls australské zpěvačky Kylie Minogue. Téhož roku vytvořil dámské i pánské modely pro švédskou oděvní značku H&M. Tato limitovaná série byla ve vybraných obchodech uvedena 12. listopadu 2004 a za pouhé dva dny musela H&M oznámit, že téměř všechno toto zboží bylo vyprodáno.

Vetements - bratři Gvasaliovi

13. února 2017 v 18:15 | Marionete
Výsledek obrázku pro vetements

Pařížská značka Vetements vedená bratry Demnou a Guramem Gvasaliovými je v současnosti jedním z nejsledovanějších hráčů na módní scéně. Vetements, před nedávnem známý pouze úzkému okruhu lidí, se rychle stala pojmem a fenoménem, a tento měsíc představila veřejnosti i svou první kolekci haute couture. Seznamte se s Vetements i vy.

Demna Gvasalia, původem gruzijský návrhář, není ve světě módy žádným nováčkem. Působil totiž jako senior designer u módních domů Maison Martin Margiela a Louis Vuitton, než na podzim loňského roku nahradil Alexandra Wanga na pozici kreativního ředitele Balenciaga. Současně kreativně vede tým sedmi anonymních designérů tvořící značku Vetements. Právě tady dosáhl největšího úspěchu - Vetements byla nominována na LVMH Prize for Young Fashion Designers pouhý rok po založení v roce 2014. Dnes už ovšem představuje jedny z nejočekávanějších přehlídek sezony. Vetements jsou známí pro svou charakteristicky surovou a nevyumělkovanou estetiku a přehlídky pořádané na neobvyklých lokacích, pro které jsou i celebrity, jako je Kanye West nebo Jared Leto, ochotné cestovat i do odlehlejších čtvrtí Paříže. Vetements v minulosti například představili nové kolekce ve známém gay clubu Le Depot nebo v čínské restauraci.

Výsledek obrázku pro vetements

Vetements se zaměřují na nové pohledy na každodenní kousky našich šatníků než na vytváření krátkodechých trendů. Navíc se snaží narušovat zaběhnutý módní systém a představují kolekce i mimo standardní termíny. Například od příštího roku plánují představovat mix dámské a pánské kolekce v Paříži dva měsíce před pařížským fashion weekem. Přestože street-stylový charakter modelů se s tradičním světem vysoké krejčoviny slučuje jen stěží, na začátku tohoto měsíce značka představila v paříské Galeries Lafayette svou první kolekci haute couture. Jejím hlavním tématem byla dekonstrukce a rekonstrukce ikonických kusů a byla vytvořena ve spolupráci s osmnácti známými módními domy, včetně Manolo Blahnik, Levi's či Juicy Couture. (Zdroj: ELLE)

Gianni Versace

13. listopadu 2016 v 13:20 | Marionete
Výsledek obrázku pro gianni versace
Gianni Versace (2. prosince 1946, Reggio di Calabria, Itálie - 15. července 1997, Miami Beach) byl italský módní návrhář. Gianni Versace se narodil v Kalábrii, která patří k nejchudším oblastem Itálie. Jeho starší bratr hrával baseball, ale Giannimu imponoval spíše matčin krejčovský salon. Odmalička jí pomáhal se šitím, a ještě mu nebylo ani 10 let, když navrhl své první šaty. Brzy se vypracoval na slušného krejčího, jakých jsou v Itálii tisíce. V 25 letech se odstěhoval do Milána, kde začal navrhovat šaty pro známé firmy. V roce 1976 s podporou staršího bratra Santa a sestry Donatelly založil firmu se znakem medusy - mýtické příšery, po jejímž pohledu každý zkamení. Od svých kolegů se lišily hlavně nekonečnou fantazií a kreativitou. Jeho modely byly vždy o kus dál. Byly krásné, provokativní a nespoutané, ale hlavně v sobě nesly obrovský erotický náboj. Versaci byl gay, proto byl schopný vdechnout i mužskému oděvu jiskru erotičnosti. Měl vlastní vkus a používal perfektní materiál. Zaujal celebrity z odlišných společenských sfér, výstřední umělce i kontroverzní politiky. Oblékal princeznu Dianu i Madonnu a množství hollywoodských hvězd. Na přelomu 80. a 90. let kulminoval, chrlil jeden nápad za druhým. Bydlel střídavě v několika svých domech v Miláně, pak v Miami nebo v New Yorku. Už delší dobu měl stálého přítele, sbíral starožitnosti i moderní umění, ale hlavně řídil kolos, který vydělával miliony dolarů. Gianni se právě vracel domů z oblíbeného baru, kde si dal stejně jako každý den svou první kávu. Právě když chtěl u své vily v luxusní části Miami odemknout dveře, tak vzduchem proletěly dva výstřely. Obě kulky zasáhly Versaceho do hlavy. Klesl k zemi, zatímco vrah zmizel. Kolemjdoucí okamžitě zavolali záchranku. Při převozu do nemocnice však Versace zemřel.

Coco Chanel

23. srpna 2016 v 14:43 | Marionete
Coco Chanel, vlastním jménem Gabrielle Chanel (19. srpna 1883 Saumur, Pays de la Loire - 10. ledna 1971 Paříž) byla francouzská módní návrhářka, která je považována za klíčovou osobnost v oblasti utváření šatníku moderní ženy. Se svou haute couture udávala od poloviny 20. století tón světovému módnímu průmyslu. Ve dvaceti letech začala pomáhat své tetě v obchodě s oděvy v obci Moulins a záhy si získala pověst mimořádně schopné švadleny. V letech 1905-1908 si po večerech navíc přivydělávala zpěvem v kavárnách a nočních podnicích, které se nacházely buď přímo v Moulins, nebo ve Vichy. Zde také získala svou přezdívku Coco, což ve francouzštině znamená dušička nebo miláček.

Původem byla prostá venkovská dívka; neměla tedy postavení, peníze ani vzdělání. Měla však neobyčejnou povahu, která jí umožnila, aby předběhla svou dobu - čas, kdy společnost bránila ženám projevit svou přirozenost. Chanel propagovala své kreace (včetně pletených vest, žerzejových kostýmků, svetrů a námořnických kalhot) tím, že je sama nosila. Nezbytnou součástí jejího šatníku se staly "malé černé šaty", které vycházely z jednoduché košilové linie. Řada jejích doplňků zahrnovala kabelky, pásky, šály a bižuterii. Mimo jiné zavedla do módy i tzv. "pážecí účes". Prostřednictvím velkoknížete Dmitrije Romanova se seznámila s parfumérem Ernestem Beauxem z Monte Carla a vytvořila v roce 1921 klasický parfém Chanel No. 5.

Vivienne Westwood

23. května 2016 v 19:11 | Marionete
V módě jsem z jediného důvodu: zničit slovo "konformita". Vivienne Westwood je ztělesněním ostrých protikladů. Ze středostavovské manželky a matky se stala sebevědomá a uznávaná návrhářka. Vymanila se z vlivu svého partnera Malcoma McLarena a svým úspěchem ho dalece překonala. Jednou navrhovala oblečení pro nově se rodící subkultury, jindy se inspirovala módou ze 17. století. Vyšla z ulice a dnes na její počest pořádá londýnské královské muzeum retrospektivní výstavu její tvorby. Patří jí obrovské módní impérium, a přesto je v jistém smyslu politickou aktivistkou. Tak či onak, je považována za jednu z nejvýraznějších návrhářských osobností dvacátého století. Přicházela s neotřelými nápady a její práce v sobě vždy nesla sexuální podtón. Tato dnes již 65 letá dáma se narodila na anglickém venkově a vše nasvědčovalo tomu, že povede spořádaný život. Vystudovala učitelství a poměrně mladá se provdala za Dereka Westwooda (za svobodna se jmenovala Swire), s nímž měla jednoho syna. Jejich manželství ale nemělo dlouhého trvání, po pěti letech se spíše z jejího popudu rozvedli. V té době ji náhoda svedla dohromady se studentem umění, Malcolmem Edwardsem.

Edwards, později McLaren (převzal otcovo příjmení, protože jméno Edwards už bylo poněkud zatíženo několika přestupky), se zajímal o politiku - hluboce ho ovlivnily události roku 1968 a situacionismus. Zajímal se ale i o hudbu a o to, jak vydělat peníze. Pro rodící se punkovou subkulturu byl jednou z klíčových osobností.

Další módní vlnou, jíž Westwood prošla společně s McLarenem, byli noví romantici. Verze nového romantismu podle Westwood byl moderní pirát - a nové jméno jejich obchodu bylo World´s End (1980). McLaren se pokusil zopakovat úspěch spojení módy a hudby jako u Sex Pistols a nový image vtisknul kapele Bow Wow Wow - bohužel, tentokrát to nevyšlo. Každopádně, piráti byli originální i ve světě módy samotném, protože Vivienne tvořila modely přesně podle dobových střihů. A ještě něco nového tu bylo: její kolekce oblečení se poprvé ocitla na módních molech, a ona oficiálně tak vstoupila na pole mainstreamu. To bylo na začátku roku 1981. Pirátské modýlky prý nebyly k nošení, ale ovlivnily jiné návrháře, a tak vznikl nový trend.

Louis Vuitton

28. března 2016 v 20:32 | Marionete
Louis Vuitton Malletier (běžně označovaný jako Louis Vuitton, nebo zkráceně LV) je francouzská módní oděvní značka založená v roce 1854 stejnojmenným návrhářem. Značka je velmi známá pro svůj LV monogram, který se objevuje téměř na všech produktech firmy jako jsou luxusní kufry a kožené zboží, boty, hodinky, šperky, doplňky, sluneční brýle a zápisníky.

Louis Vuitton je jedním z předních světových obchodních domů. Své produkty prodává pomocí samostatných butiků, obchodů v obchodních centrech a i pomocí svých webových stránek.Značka byla založena návrhářem Louisem Vuittonem v roce 1854 v Rue Neuve des Capucines v Paříži. V roce 1858 Vuitton představil svoje kufry s plochým dnem z plátna Trianon, které je dělalo lehčí a vzduchotěsnější. Bylo to Vuittonovo šedé plátno Trianon, které dovolilo schopnost skládat na sebe pro snadnější cestování. Firma se stala úspěšnou a prestižní a mnoho výrobců kabelek začalo imitovat styl LV a design. Hodnota značky Louis Vuitton byla v roce 2013 29,9 mld. dolarů

Společnost Louis Vuitton pečlivě vybírá celebrity, které budou značku reprezentovat, většinou vybírají slavné herečky modelky jako třeba Jennifer Lopez, Hayden Christensen a nejčastěji Angelinu Jolie pro své marketingové kampaně.Alexandr McQueen

21. března 2016 v 21:11 | Marionete
Alexander McQueen, celým jménem Lee Alexander McQueen patřil k nejvýznamnějším britským módním návrhářům. Proslul především svou kreativitou a osobitým přístupem, v letech 1996 - 2001 pracoval jako hlavní návrhář pro módní značku Givenchy, poté založil vlastní značku Alexander McQueen. Za svou tvorbu obdržel mnoho významných ocenění.

Alexander McQueen se narodil 17. března 1969 v londýnském East Endu v rodině taxikáře a učitelky společenských věd jako nejmladší z šesti dětí. Ve svých šestnácti letech odešel ze školy a začal pracovat jako krejčí v londýnské Savile Row, zaměřené na zakázkovou výrobu pánských obleků. Později pracoval pro Kojiho Tatsuna a krátce také v Miláně jako asistent italského módního návrháře Romea Gigli.

Alexander McQueen zemřel 11. února 2010 ve svém londýnském bytě, poté, co spáchal sebevraždu oběšením. Stalo se to jen pár dní před londýnskými dny módy, kde měl prezentovat svou poslední kolekci. Vzhledem k tomu, že kolekce byla téměř hotova, byla prezentována posmrtně. Po smrti Alexandra McQueen se kreativní ředitelkou značky stala Sarah Burton. Velkou faninkou Alexandra byla a je stále zpěvačka Lady Gaga.Miuccia Prada

21. března 2016 v 20:45 | Marionete
Miuccia Prada je italská módní návrhářka (Prada, Miu Miu) a podnikatelka. Má také doktorát v oboru politologie. Narodila se v Miláně jako nejmladší vnučka Maria Prady, zakladatele společnosti Prada. Podle stránek seznamu nejbohatších lidí na světě v roce 2001 uveřejněném na stránkách Forbes.com:

"Ona a její manžel Patrizio Bertelli po něm v roce 1978 převzali rodinnou firmu vyrábějící luxusní zboží. Od té doby změnili společnost na energický dům módy a získali například návrháře Jil Sandera, Helmuta Langa a obuvnickou společnost Church & Co."

Prada S. p. A. je italský módní obchod, který založil v Miláně v roce 1913 Mario Prada. V začátcích prodával módní dům pouze luxusní kožené zboží a doplňky. Značku celosvětově uvedla ve všeobecnou známost až zakladatelova vnučka Miuccia Prada, která zdědila upadající podnik v roce 1978.

Miuccia se začala věnovat navrhování módních kolekcí a její manžel Patrizio Bertelli převzal vedení podniku.V současnosti je Prada považována za jednu z nejvlivnějších společností v módním průmyslu. Vlastní 250 obchodů v 65 zemích světa.

Christian Dior

20. března 2016 v 20:10 | Marionete
Christian Dior byl jedním z nejvlivnějších francouzských i světových módních návrhářů. Narodil se v Normandii, ve městě Granville, do rodiny obchodníka s hnojivy. Později studoval mezinárodní vztahy a diplomacii, ale po škole se začal živit jako galerista. Až v roce 1946 Christian Dior s pomocí textilního magnáta Marcela BOUSSAC založil v Paříži svůj módní dům. Za 12 let se mu podařilo rozšířit své podnikatelské aktivity do dalších 15 zemí a zaměstnat více než 2 000 lidí.

Jméno Christiana Diora nese i jedna z největších společností vyrábějících módní oblečení - Christian Dior S. A. Společnost vlastní divizi Christian Dior Couture, která vyrábí jedny z nejžádanějších produktů haute couture, ale i konfekci, doplňky, kosmetiku a parfémy. Součástí společnosti je i divize Dior Homme vyrábějící pánskou konfekci. Christian Dior SA provozuje celkem 160 butiků po celém světě, a v blízké budoucnosti plánuje otevřít další. Mimo jiné je držitelem 42,5% podílu ve společnosti LVMH, která je považována za giganta v oblasti luxusních výrobků. Sídlo společnosti je v Paříži.

Christian Dior se zapsal do srdcí lidí svou výjimečností, citem pro módu a také vůněmi. Jeho první vůni inspirovala první módní kolekce, která vznikla v roce 1947, při níž jej inspirovaly jeho milované květiny. Úspěch této kolekce předurčil vznik první vůně - Miss Dior. Diorovým přáním bylo vytvořit vůni, která by voněla láskou, ale nevěděl, jak by ji pojmenoval. Inspirací se mu stala jeho sestra, která za ním přišla do nově otevřeného salonu a tehdy Mitzha Bricard vykřikl: "Podívejte, tam přichází Miss Dior! Miss Dior! Tak se bude jmenovat první parfém!"
 
 

Reklama